Kiek ilgai galima gyventi su dialize?

Ramūnas Supranavičius jau 26-erius metus gyvena su dialize. Jis yra vienas ilgiausiai Lietuvoje dializuojamų žmonių.Ramūnui 41-eri. Kai jam buvo 15 metų, profilaktinio patikrinimo metu buvo rasti aukšti ureminiai rodikliai. Pradėjus tyrinėti detaliau, nustatyta maži įgimti inkstai. Taikytas konservatyvus gydymas, tačiau būklė negerėjo. Buvo nuspręsta pradėti pakaitinę inkstų terapiją. Pirmoji dializė Ramūnui atlikta 1990-ų metų vasario mėnesį Pasak paties Ramūno, dializių pradžia buvo sunki. Dializės buvo acetatinės, procedūrų metu pykindavo, kartais net iki vėmimo. Buvo dažni kraujospūdžio kritimai. Atsiradus bikarbonatinei dializei gyvenimo kokybė žymiai pagerėjo: procedūros tapo lengviau toleruojamos, savijauta po procedūros geresnė. Ramūnui 2 kartus buvo atlikta inksto transplantacija. Deja, abu kartus transplantacija buvo nesėkminga, nes donoro inkstus organizmas atmetė
.
Iki 2007 metų dializuotis Ramūnas važinėjo į Vilnių arba Kauną po 3 kartus per savaitę. Nuo 2007 metų jis dializuojasi
B.Braun Prienų dializės klinikoje.
Pasak šiuo metu Ramūną prižiūrinčios gydytojos Agnės Sederavičienės, dabar pacientas dializes toleruoja gerai. Jis laikosi paskirto dializės režimo – atvyksta į kliniką 3 kartus per savaitę paskirtai procedūrai. Tai užtikrina gerą savijautą po dializės ir ilgalaikį rezultatą. Ramūnas pats aktyviai rūpinasi savo sveikata – jis laikosi rekomenduojamos dietos, seka skysčių suvartojimą, kas yra labai svarbu kiekvienam pacientui.

Dėl išsivysčiusios kaulų deformacijos Ramūnas juda vėžimėlio pagalba, nepaisant to, jis yra aktyvus bendruomenės narys, dalyvauja įvairiuose invalidų draugijos rengiamuose susitikimuose, išvykose.

„Esu patenkintas savo sveikatos priežiūra B.Braun Prienų dializės klinikoje. Mano atvežimu į procedūras yra pasirūpinta. Man tai labai svarbu, nes gyvenu judu vežimėlio pagalba. Aš jaučiuosi saugus. Manimi čia rūpinasi.“ – džiaugėsi Ramūnas.

„B.Braun klinikose aukšti reikalavimai vandens kokybei, higienai, aplinkai ir personalo kvalifikacijai, tačiau būtent tai
ir leidžia užtikrinti paciento saugumą procedūros metu“ – sako Prienų dializės klinikos vyr. slaugytoja Laima Matulionienė.

Lietuvoje yra 6 B. Braun tinklo klinikos: dvi Vilniuje, Kaune, Prienuose, Raseiniuose ir Šiauliuose. B.Braun Prienų klinika nedidelė, tačiau didesnės tinklo klinikos gali didžiuotis ir transplantacijos statistika. 2015 metais Vilniaus Miškinių klinika gavo Nacionalinio transplantacijos biuro padėką už atsakingą požiūrį į recipientų priežiūrą. Net 24 B.Braun tinklo Lietuvoje pacientai buvo transplantuoti 2015 metais.

Gyd. Agnė Sederevičienė


Gydytoja Agnė Sederevičienė, Ramūnas Supranavičius ir B.Braun Prienų klinikos vyr. slaugytoja Laima Matulionienė


Gydytoja Diana Sungailienė
B.Braun Vilniaus Lazdynų klinikos vyr. nefrologė
Laiškas likimo draugams

Sveiki visi, kas skaitys šį staipsnį. Norėčiau pasidalinti savo patirtimi įveikiant inkstų ligą, apie kurią su˛inojau 2006 metais. Apsilankius pas gydytojus dėl nugaros skausmų išgirdau diagnozę, kuri mane labai sukrėtė: „Su jūsų nugara viskas tvarkoje, bet turit rimtų problemų su inkstais“.


Teko tirtis. Santariškėse atlikus tyrimus paaiškėjo, kad vienas inkstas nefunkcionuoja, o kito - funkcija taip pat sutrikusi. Išklausiau gydytojų verdiktą, kad vienintelis gydymo būdas yra transplantacija, o kol jos lauksiu – dializės procedūros. Išgirdęs šiuos žodžius aš nedvejodamas sutikau. Tą patį noriu patarti ir kitiems žmonėms, kurie susidūrė su šia problema: nereikia dvejoti priimant sprendimą dializuotis. Dializės neišgydo ligos, bet palengvina gyvenimą laukiant transplantacijos. Kelias iki transplantacijos nėra lengvas, bet, jei jūsų sveikatos būklė leidžia, ryžtis transplantacijai verta. Laukiant transplantacijos svarbi dializės kokybė. Uždelsus pradėti dializę dėl pablogėjusios būklės galite būti neįtraukti į laukiančių donoro sąrašus. Dėl organizme besikaupiančių skysčių ir nuolat svyruojančio svorio pasunkėja širdies darbas todėl labai svarbu laikytis jus gydančio nefrologo rekomendacijų.


Grįžkime prie mano istorijos. Po mano sprendimo laukti transplantacijos prasidėjo ilgas pasiruošimo kelias. Kiekvienam jis gali būti skirtingas. Man buvo suformuota arterioveninė fistulė, kuri skirta atlikti dializės procedūras. Kol fistulė brendo (ją galima naudoti tik praėjus 4-6 savaitėms po suformavimo) man buvo įvestas kateteris į kaklo arteriją. Jūs turite būti ryžtingi, negalima dvejoti ar delsti, jei tvirtai pasiry˛ote transplantacijai. Ruošiantis transplantacijai organizme negali būti infekcijų židinių ir uždegiminių procesų. Kadangi mano inkstuose buvo susiformavusių akmenų, reikėjo šalinti inkstą. Tų pačių metų rudenį man buvo pašalintas vienas inkstas. U˛gijus ˛aizdai po mėnesio aš pats paskambinau savo gydančiam gydytojui ir pasakiau: „Daktare, mano ˛aizda jau užgijo, kada šalinam kitą inkstą?“


Po kelių dienų aš jau gulėjau chirurginiame skyriuje ir laukiau operacijos. Po visų pasiruošimo procesų man buvo persodintas mamos inkstas. Svarbu žinoti, kad inkstai jums gali būti persodinti iš gyvo donoro, su kuriuo jus sieja gyminystės saitai arba iš mirusio žmogaus, kuris yra davęs sutikimą tapti donoru. Man inkstą dovanojo mama. Aš buvau laimingas sugrįžęs į normalų gyvenimą ir u˛ tai aš labai dėkingas savo mamai. Nebereikėjo lankytis dializės procedūrose, galėjau gerti vandens kiek noriu, nes dializuojantis reikia riboti skysčius, kurie nepasišalina iš organizmo natūraliu būdu. Keista tai, kad po transplantacijos gerti visai nesinori. Man persodintas inkstas dirbo šešerius metus. Tikėjau, kad mamos inkstas dirbs ilgiau, bet nutiko kitaip. Tuomet vėl iškilo klausimas: ar ry˛tis transplantacijai dar kartą? Manau, kad, jei jūsų sveikata leidžia, teisingas sprendimas yra ry˛tis naujai transplantacijai. Svarbu neu˛delsti, kaip padariau aš. Bandant išgelbėti persodintą inkstą galima pakenkti kitiems organams. Dializės vėl tampa būtinos, kol organizmas dar nenualintas. Mano atveju buvo pa˛eistas skrandis. Todėl patariu visiems: jeigu jūsų tyrimai labai pablogėjo, kreatininas pakilo iki 400-500 mmol/l, reikia pradėti dializuotis. Jeigu jūsų fistulė jau neveikia, reikia suformuoti naują. Apie tai jau reikia pradėti galvoti kol jusų kreatininas 300-400 mmol/l. Nepamirškite - fistulė dar turi subręsti! Kodėl svarbu neuždelsti vėl pradėti dializuotis? - Todėl, kad vilkinant jūs nuodijat savo organizmą, alinat širdį, „užrūgštinat kraują“, o dėl šių priežaščių atsiranda nuovargis, dingsta apetitas, atsiranda mieguistumas, troškulys, dusulys.


Po trijų mėnesių dializavimosi vėl buvau įtrauktas į laukiančiųjų inkto sąrašus, o po 30 mėnesių sulaukiau donoro inksto, kuris sėkmingai persodintas veikia jau 5 mėnesius. Reikia tikėti savimi, gydytojais ir šiuolaikiniais medicinos pasiekimais. Viskas juda į priekį, tobulėja vaistai, atliekami tyrimai po trnsplantacijos, pagal kuriuos sekama persodinto inksto funkcija. Verta visa tai išgyventi, kad vėl grįžtum į normalų gyvenimą.


Dializuojant teko bendrauti su įvairiais likimo broliais ir seserimis. Yra tokių, kurie dar jauni, sunkiai ryžtasi dializėms, nesiry˛ta transplantacijai, bijodami, kad persodintas inkstas neveiks. Likimai susiklosto įvairiai, bet mano patarimas: nedvejokite, būkite ryžtingi. Gyvenimas yra vienas, todėl reikia jį nugyventi taip, kad nebūtų gaila net jeigu jūs ir susidūrėte su sunkia liga.


Vytautas Balsevičius
Gydytojo komentaras


Puikiai primenu Vytautą. Jis ilgą laiką dializavosi B.Braun klinikoje. Per visą gydymosi mūsų klinikoje laikotarpį p.Vytautas mus žavėjo savo dideliu optimizmu ir veiklumu. Ne vieną kartą kviestas inksto transplantacijai, kuri dėl įvairių priežasčių nebuvo atlikta, jis neprarasdavo vilties sulaukti savojo inksto donoro. Džiaugiamės kartu su Vytautu ir linkime jam sveikatos bei geros kloties.

B.Braun Avitum Žolyno klinikos vyr.nefrologė
Dalia IndriūnienėKas antrą dieną atvykstu į B/Braun dializės centrą Miškinių gatvėje, kur man atliekamos hemodializės
procedūros. Einu kaip į darbą, be baimės, be nerimo, nes žinau, kad centre pacientus sutinka kvalifikuoti,
draugiškai nusiteikę, rūpestingi medikai, kad procedūra bus atliekama nepriekaištingai, pagal šiuolaikinius
medicininius reikalavimus.Be to, mes, pacientai,B/Braun dializės centre nesame tik pasyvūs stebėtojai.
Su mumis išsamiai kalbama apie mūsų savijautą,aptariami laboratorinių tyrimų rezultatai, kurie kartais išryškina
mums reikalingos dietos  pažeidimus ar vengimą vartoti paskirtus vaistus.  Kartą per metus pildome anonimines
anketas, kuriose klausiama mūsų nuomonės apie gydymo įstaigoje pastebėtus trūkumus. Pastoviai stebimi
ir mūsų ilgalaikiai sveikatos būklės pasikeitimai - reguliariai pildome anketas, kuriose žymime savo savijautą, 
naujai atsiradusius ar dingusius simptomus. Keletą kartų aparatų pagalba nustatytas kiekvieno "sausas svoris",
todėl tiksliai žinome, kiek skysčių dializės metu reikia nufiltruoti. Visi esame išmokyti, kaip reikia rūpintis fistulės
veikla, tačiau labai apsidžiaugėme, kai  specialiu  aparatu buvo ištirta ir įvertinta fistulės būklė.Be rūpestingos
medicininės priežiūros, daug dėmesio skiriama mūsų psichologinei būklei.Buvo suorganizuotos
kelionės į Prahą ir Budapeštą kur  tų miestų B/Braun centruose mums buvo atliekamos dializės, o laisvą laiką ,
vadovaujami gido, susipažinome su miestais. Buvo suorganizuotas poilsis Palangoje.Iš visų kelionių grįžome
suartėję ir susidraugavę. Susitikę dializės centre jau nesame "pažįstami iš matymo", bet, prieš kiekvieną dializę
vaišinami kava ar arbata, kalbamės apie savo ir kitų problemas, savo augintinius. Nenutrūksta ryšiai ir su tais,
kuriems jau persodinti inkstai. Kai galime bendrauti su panašaus likimo žmonėmis, kai  mums suteikiama
nepriekaištinga medicininė pagalba,  labai pagerėja mūsų gyvenimo kokybė.

Konstancija Valiukienė
20111229

Dializę man atlieka jau septynerius metus. Per šį laikotarpį esu buvusi ne viename dializės centre ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Kiekvienas dializuojamas pacientas žino, kad dializė yra neatskiriama kasdienybėsdalis ir nuo šių procedūrų priklauso gyvenimo kokybė. Aš pasirinkau BBraun dializės centrą, nes jame dirba savo darbą išmanantys ir jam atsidavę gydytojai, visuomet malonios, dėmesingos ir paslaugios slaugytojos. Centras įsikūręs naujame, gražiame pastate, aprūpintas moderniausia medicinine įranga. Čia visuomet saugu, jauku ir šilta, o man, kaip pacientei, ypač svarbu tai, kad manęs laukia, išklauso, pataria ir padeda gyventi.
Violeta Fabijonavičienė


Dializės centre BBraun, esančiame Žolyno gatvėje, gydausi nuo pirmos jo įkūrimo dienos. Su drauge Irena esame pirmosios šio centro pacientės. Anksčiau dializes atlikdavome Antakalnio ligoninėje.
Kodėl pasirinkome dializę Žolyno gatvėje? Kai atėjome apsižvalgyti ir įsitikinti, ar verta pasirinkti naują dializės atlikimo vietą, po kelių pamąstymo akimirkų ir malonaus pokalbio su centro direktore, buvome tikros, kad tikrai norime dializes atlikti būtent šiame centre. Visų pirma, įspūdį padarė maloni aplinka: dvi nedidelės dializių salės, pacientų laukiamasis, kuriame galima savo išgyvenimais pasidalinti su likimo draugais, galima papietauti, taip pat įrengtos patogios rūbinės su atskiromis spintelėmis ir dušais. Niekas neprimena slogios ligoninės aplinkos.
Dializę atlieku jau 18 metų ir žinau, kokia svarbi pacientui yra aplinka. Aplinką sukuria ne tik gražios sienos, bet pirmiausia, centre dirbantys sveikatos priežiūros specialistai. Medicinos pagalbą mums teikia patyrę medikai. Būtent jie pirmieji mus konsultuoja sveikatos priežiūros klausimais ir nuo jų priklauso mūsų gera savijauta. Ištikus rimtesniems negalavimams, jie siunčia mus į ligoninę. Mūsų „ angelai sargai ” yra visuomet puikiai nusiteikusios ir kompetentingos medicinos slaugytojos, kurios rūpinasi mumis dializės metu. Aptarnauja malonios medicinos slaugytojų padėjėjos, kurios atneša mums pietus, skanios kavos ar arbatos ir visuomet prisimena kiekvieno mūsų įpročius. Pacientus tiek iš miesto, tiek iš užmiesčio atveža mikroautobusai.
Raginu visus, ypač nepasirinkusius dializės atlikimo vietos, pasirinkti BBraun dializę. Kviečiu ir tuos, kurie mėgsta keliauti, bet neturi tam galimybių, nes BBraun jau yra organizavęs keliones į Prahą ir Budapeštą. Atvykite ir įsitikinkite, kad tai geras pasirinkimas.
Jolanta Teresa Maciejevska


Sužinojusi iš gydytojų, kad teks naudotis dializės centro paslaugomis, svarsčiau, kurį dializės centrą pasirinkti. Specialistai patarė, kad svarbiausia yra dializės centro personalo, kurie teikia mums taip reikalingą pagalbą, kvalifikacija. Dializės centre BBraun dirba aukštos kvalifikacijos gydytojai ir medicinos personalas. Tuo įsitikinau būdama čia 2,5 metų. Gydytojai ir vidurinis medicininis personalas nuoširdžiai rūpinasi ligoniais, suteikdami dializės paslaugą. Čia visada gera atmosfera, geros buitinės sąlygos.
Danguolė KlasauskienėKai esi priklausomas nuo dializės - ramu, jei esi saugus. Čia tenka praleisti daug laiko. Tai beveik antri namai. Tik geriausius atsiliepimus galiu pasakyti apie BBraun dializės centrą ( Žolyno g. 3 ). Čia švaru, tvarkinga. Dirba specialistai, puikiai išmanantys savo darbą. Labai dėmesingas vidurinysis personalas, nuoširdžios slaugutės. Ačiū !
M. Zigmantavičienė