Kodėl dializuojantis reikia laikytis specialios dietos?

Dietos tikslas yra išlaikyti optimalią mitybą apribojant nereikalingų medžiagų kaupimąsi kraujyje.

 

Pradėjus dializuotis, jums reikia su gydytoju aptarti, kaip turi keistis jūsų mitybos įpročiai ir vartojamų skysčių kiekis. Stengsimės minimaliai sumažinti apribojimus maistui.

 

Rekomendacijos bus pritaikytos specialiai jums ir jūsų poreikiams, atsižvelgiant į kraujo tyrimų rezultatus ir jūsų svorį. Kraujo tyrimai paprastai imami kas mėnesį. Kiek skysčių galite vartoti bus nustatyta atsižvelgiant į tai, kiek svorio priaugate tarp procedūrų ir kiek šlapinatės.

 

Plačiau apie tai, kaip vartoti skysčius, galite paskaityti čia:

 

Baltymai

Kadangi jums reguliariai atliekamos dializės procedūros, baltymų riboti nereikia. Jums būtina, kad su maistu gautumėte pakankamą baltymų kiekį.

 

Baltymai svarbūs audinių atstatymui ir kovai su infekcijomis.

 

Daug baltymų yra liesoje mėsoje, paukštienoje, žuvyje, kiaušiniuose. Jums būtų naudinga vartoti šiek tiek ir pieno produktų.

 

Jeigu jūs esate vegetaras, baltymų galite gauti iš ankštinių kultūrų, grūdų ir daržovių.

 

Jeigu trūksta baltymų, gydytojas patars jums vartoti baltyminius maisto papildus.

 

Natris

Kodėl aš turiu būti atsargus vartodamas druską? – Nes joje yra natrio!

   

Dažniausiai dializuojamiems pacientams patariama laikytis dietos “be druskos”. Tai reiškia, kad gaminant maistą, druską reikia naudoti minimaliai.

 

Taip rekomenduojama todėl, kad druskoje yra natrio. Daugiausia natrio žmogus gauna su druska. Natris reguliuoja skysčių balansą – per didelis jo kiekis įtakoja aukštą kraujospūdį, sukelia troškulį.

 

Švieži maisto produktai turi mažesnį druskos kiekį.

 

Ribokite perdirbtų maisto produktų vartojimą ir atidžiai skaitykite etiketes, tikrindami ar sudėtyje yra druskos ir natrio, nes druska yra dedama į daugelį perdirbtų maisto produktų, norint suteikti daugiau skonio.

 

Pirmiausia pabandykite laikytis šių patarimų:

 
  1. •Gamindami maistą, vietoje druskos naudokite žoleles ir prieskonius,
  2. •Skaitykite maisto etiketes ir rinkitės maisto produktus, kuriuose yra mažai natrio,
  3. •Kai valgote mieste, užsisakykite mėsos ar žuvies patiekalą be druskos, Paprašykite padažą patiekti šalia maisto, nes jame gali būti daug druskos ir jo kiekį reikėtų riboti,
  4. •Apribokite konservuotų, perdirbtų produktų ir pusfabrikačių vartojimą,
  5. •Venkite druskos pakaitalų ir ypatingai mažai natrio turinčių maisto produktų, pagamintų su druskos pakaitalais, nes juose yra daug kalio,
  6. •Pasitarkite su gydytoju, jei turite kokių nors konkrečių klausimų,
 

Geležis

EPO (eritropoetinai) aktyvina raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) gamybą, taip pat svarbus ir organizmo aprūpinimo geležimi funkcijai – kaip “statybinė medžiaga” hemoglobinui.

 

Kai esate dializuojamas, sutrinka geležies pasisavinimas per virškinamąjį traktą, todėl net laikantis tinkamos dietos, geležies gali trūkti. Be to, jūs prarandate raudonuosius kraujo kūnelius dializės metu.

 

Dėl šios priežasties daugeliui pacientų geležis yra suleidžiama į veną procedūros metu, kad nereikėtų papildomų injekcijų.

 

Kiek papildomai geležies preparatų jums reikės, priklausys nuo geležies atsargų jūsų organizme (feritino kiekio kraujyje). Feritino kiekio kraujyje tyrimas atliekamas reguliariai.

 

Kalis

Tai mineralas, kurio yra daugelyje maisto produktų:

 

  1. • vaisiuose: braškėse, bananuose, vynuogėse,
  2. • daržovėse: bulvėse, pomidoruose,
  3. • kavoje.

Kai inkstų funkcija sutrikusi, kalis nepasišalina ir gali susidaryti per didelis jo kiekis kraujyje. Per didelis ar per mažas kalio kiekis kraujyje gali turėti neigiamos įtakos jūsų širdžiai.

 

Kiekvieno paciento organizmas yra skirtingas, todėl gydytojas, atsižvelgęs į jūsų kraujo tyrimus, patars kaip tinkamai maitintis, kad kalio kiekis išliktų normos ribose.

 

Fosforas ir Kalcis


Abu šie mineralai reikalingi normaliai kaulinei struktūrai palaikyti. Organizmas stengiasi išlaikyti pusiausvyrą tarp kalcio ir fosforo. Esant inkstų funkcijos nepakankamumui, ši pusiausvyra sutrinka: kalcio kraujo serume mažėja, o fosforo daugėja.

 

Per aukštas fosforo kiekis sukelia odos niežulį, akių perštėjimą. Nuolat padidėjusi fosforo koncentracija kraujyje lemia PTH (paraskydinės liaukos hormono) padidėjimą. Šis hormonas skatina kalcio išsiskyrimą iš kaulų, o tai sukelia kaulinio audinio retėjimą (osteoporozę), galimi savaiminiai kaulų lūžiai. Kraujyje padidėjęs fosforo kiekis jungiasi su kalciu, susidaro netirpūs junginiai, kurie nusėda širdies raumenyje, vožtuvuose, kraujagyslėse, todėl padidėja širdies ligų rizika.

 

Hemodializuojamiems pacientams reikia vengti daug fosforo turinčių maisto produktų (varškės, sūrio, vidaus organų mėsos (kepenų, liežuvio), žuvies, pieno produktų, kiaušinių, riešutų, sėklų, kakavos produktų, kruopų, sėlenų, grybų, Coca-Colos).

 

Gydytojas paskirs medikamentus, kurie suriš fosforą maiste ir padės pašalinti jo perteklių iš organizmo (pvz., OsvaRen, kalcio karbonato milteliai). Šie vaistai žarnyne jungiasi su maiste esančiu fosforu, sudarydami netirpius junginius, kurie pašalinami iš žarnyno.

 

Atminkite, šie vaistai vartojami valgio metu.