Kodėl reikia taip dažnai tirti mano kraują?

 

Kiekvieną mėnesį paimame keletą kraujo mėginių ištirti, kiek veiksminga Jūsų dializė ir kaip reaguojate į anemijos, hiperfosfatemijos ir hiperkalemijos gydymą.

 

Kraują tiriame taip dažnai tam, kad pasikeitus situacijai, galėtume kuo greičiau koreguoti Jūsų gydymą ir išvengti komplikacijų.

 

Žinodami kraujo tyrimų rezultatus, galėsite:

 
  1. • Suprasti kai kuriuos simptomus
  2. • Patys įvertinti gydymo veiksmingumą
  3. • Paklausti dygytojo dėl jums paskirto gydymo
 

Ar efektyvi mano dializė?

Šlapalas ir kreatininas yra vienos svarbiausių medžiagų, kurias šalina inkstai. Pagal Jūsų šlapalo lygį prieš ir po dializės, mes apskaičiuojame Jūsų dializės efektyvumą – tai Jūsų dializės efektyvumo žymuo ( Kt/V).

 

Mes siekiame, kad Kt/V būtų ne mažesnis nei 1,2. Jei Jūsų Kt/V yra mažesnis nei 1,2, Jums reikalinga koreguoti dializės parametrus, pvz.: ilginti HD trukmę, didinti kraujo greitį, keisti dializatorių (membrana, per kurią valomas kraujas).

 

Visi šie pakeitimai yra reikalingi, kad Jūs jaustumėtes geriau.

 

Kaip Jūs patikrinate, ar nėra mažakraujystės (anemijos)?

Hemoglobinas (Hb) – tai medžiaga, esanti raudonuosiuose kraujo kūneliuose. Jis prisijungia ir išnešioja deguonies molekules po visą organizmą. Per žemas Hb lygis laikomas anemija.

 

Anemija sukelia nuovargį, dusulį, fizinio krūvio netoleravimą. Stebėkite save ir atkreipkite dėmesį į tokius simptomus. Būtinai pasakykite gydytojui apie tokius simptomus. Mažakraujystė yra gydoma geležies ar eritropoetino (EPO) injekcijomis.

 

Jūsų EPO ir geležies dozė nustatoma pagal individualius jūsų kraujo tyrimų rezultatus ir yra tokia, kad palaikytų Hb lygį tarp 110-120 g/l.

 

Kaip mano mityba daro įtaką kraujo tyrimo rezultatams?

Albuminas yra svarbus baltymas, esantis kraujyje. Jūsų albumino lygis susijęs su mitybos kokybe, t.y kiek Jūsų mityboje yra baltymų. Žemas albumino lygis yra blogos prognozės požymis (t.y. sumažėja organizmo atsparumas infekcijoms, blogėja žaizdų gyjimai ir t.t.) Tikslas – palaikyti albumino lygį virš 40g/l.

 

Mielai suteiksime Jums daugiau informacijos apie mitybą ir baltymų vartojimą. Taip pat savo dietą galite aptarti ir su dietologu.

 

Kalis yra mineralas, kurio perteklių pašalina inkstai, jei jie nefunkcionuoja – kalio perteklius pašalinamas dializės metu. Per didelis ar per mažas kalio kiekis organizme gali sukelti širdies ritmo sutrikimus. Svarbu laikytis rekomendacijų dėl maisto, turinčio daug kalio, pvz.: šviežių ir džiovintų vaisių, bulvių vartojimo.

 

Girdėjau kalbant apie kalcį ir fosforą. Kuo jie svarbūs? PTH - kas tai?

Abu šie mineralai reikalingi normaliai kaulinei struktūrai palaikyti. Organizmas stengiasi išlaikyti pusiausvyrą tarp kalcio ir fosforo. Esant inkstų funkcijos nepakankamumui, ši pusiausvyra sutrinka: kalcio kraujo serume mažėja, o fosforo daugėja.

 

Per aukštas fosforo kiekis sukelia odos niežulį, akių perštėjimą. Nuolat padidėjusi fosforo koncentracija kraujyje lemia PTH (paraskydinės liaukos hormono) padidėjimą. Šis hormonas skatina kalcio išsiskyrimą iš kaulų, o tai sukelia kaulinio audinio retėjimą (osteoporozę), galimi savaiminiai kaulų lūžiai. Kraujyje padidėjęs fosforo kiekis jungiasi su kalciu, susidaro netirpūs junginiai, kurie nusėda širdies raumenyje, vožtuvuose, kraujagyslėse, todėl padidėja širdies ligų rizika.

 

Kodėl taip dažnai matuojamas mano kraujo spaudimas?

• Esant padidėjusiam kraujo spaudimui, didėja infarkto ir insulto rizika, todėl skiriami vaistai, kurie mažina kraujo spaudimą. Idealus kraujo spaudimas yra ne aukštesnis nei 140/90 mmHg.

 

• Jei jums yra išrašyti kraujospūdį mažinantys vaistai, svarbu laikytis nurodymų juos vartojant. Jūsų kraujo spaudimas gali būti aukštas ir dėl pernelyg didelio skysčių kiekio organizme, todėl laikykitės sveikatos priežiūros specialistų rekomendacijų dėl druskos ir skysčių vartojimo. Nepamirškite, kad sūrus maistas sukelia troškulį ir gali būti viena iš aukšto kraujospūdžio priežasčių.