Įžanga

Mes jau aptarėme daug aspektų, prie kurių Jums teks prisitaikyti gyvenant su dialize:

 

  1. būtinybė periodiškai lankytis dializės klinikoje,
  2. mitybos ir skysčių vartojimo pokyčiai,
  3. sąrašas vaistų, kuriuos gali tekti vartoti.

 

Tai reiškia, kad Jums teko priimti keletą sunkių sprendimų ir net keisti savo kasdienybę. Šie pokyčiai skirti tam, kad kiek galima jaustumėtės stipresni ir kiek įmanoma galėtumėte gyventi įprastą gyvenimą.

 

Labai svarbu, kad dializė ir kiti gydymo aspektai neužimtų viso Jūsų gyvenimo ir Jūs galėtumėte užsiimti įprastine veikla, kuria mėgavotės prieš ligą.

 

Iki gydymo dialize pradžios aš dirbau. Ar galiu grįžti į darbą?

Kada grįšite į darbą turėtų būti Jūsų sprendimas, tačiau pirmiausia tai aptarkite su sveikatos priežiūros specialistais. Daugeliu atvejų pritariama grįžimui į darbą. Dauguma žmonių nori grįžti į darbą kiek įmanoma greičiau, nes tai leidžia pajusti, kad gyvenimas grįžo į savo vėžes. Kai kurie žmonės mieliau kurį laiką nedirba, kol priima sprendimą. Tik Jūs galite nuspręsti, tačiau svarbu tai aptarti su šeima, sveikatos priežiūros specialistais ir darbdaviu. Jūsų dializės procedūrų laiką galima pakeisti, kad gydymą būtų galima suderinti su darbu.

 

Jei iki gydymo dialize dirbote labai sunkų fizinį darbą, reikėtų gerai pagalvoti, ar galėsite tęsti tą patį darbą ir susidoroti su reikalavimais.

 

Jei jaučiatės galintys savimi pasirūpinti, rinkitės ambulatorinę dializę – sumažinsite hospitalinės infekcijos riziką, psichologiškai jausitės geriau dėl jaukios klinikos aplinkos nei važiuodami tris kartus per savaitę į logoninę.

Ar galiu sportuoti?

 

Tai priklauso nuo Jūsų fizinio pasirengimo iki gydymo dialize pradžios. Jei niekada nebėgote maratono, mažai tikėtina, kad galėsite jį bėgti dabar! Tačiau bet kokia mankšta, net ir labai švelni, padės Jums jaustis geriau ir palaikys sveikatą. Tyrimai rodo, kad reguliari sporto programa, net ir labai ribota, pagerina ne tik Jūsų fizinį pasirengimą, bet ir gyvenimo kokybę apskritai.

 

Lengvus pratimus, kuriuos galite atlikti ir namuose, galite pamatyti čia:


 

Kokiu sportu galiu užsiimti?


Tai priklauso nuo Jūsų fizinio pasirengimo iki gydymo dialize pradžios. Pirmasis žingsnis – pasitarimas su sveikatos priežiūros specialistais ir atsargi pradžia. Vaikščiojimas, plaukimas ir važiavimas dviračiu yra puikus pasirinkimas, padedantis išlikti stipriems. Kai kuriems žmonėms labai padeda jogos pamokos. Paieškokite grupių, prie kurių galėtumėte prisijungti, ir nepamirškite pasiteirauti vietinėje Inkstų ligų pacientų asociacijoje.

 

Vaikščiojimo nauda:

 

  1. padeda virškinimui;
  2. padidina energijos kiekį;
  3. sumažina cholesterolio kiekį;
  4. padeda kontroliuoti kraujo spaudimą ir cukraus kiekį kraujyje;
  5. sumažina širdies ligų riziką;
  6. padeda geriau miegoti;
  7. padeda sumažinti stresą.

 

Ar galiu vykti atostogauti?

Taip, galite! Daugelis dializuojamų pacientų reguliariai atostogauja tiek savo šalyje, tiek užsienyje. Visame pasaulyje yra dializės centrų, kurie gali priimti atostogaujančius pacientus. „B Braun Avitum“ turi daugiau kaip 350 dializės centrų įvairiose pasaulio šalyse, kur gali būti atliekamos dializės procedūros Jums atostogaujant.
.

 

Pirmiausia, turite pasitarti su sveikatos priežiūros specialistais, kad įsitikintumėte, jog esate pakankamai sveiki ir galite vykti į kitą dializės kliniką, o tada nuspręsti, kur norėtumėte keliauti. Nepamirškite prieš užsisakant kelionę išsiaiškinti, ar yra dializės centras netoli tos vietos, kur ketinate apsistoti ir skirkite pakankamai laiko sveikatos priežiūros specialistams suorganizuoti priežiūrą kitame dializės centre.

 

Pasirinkimo variantų yra tikrai daug.

 

B.Braun dializės klinikų tinklą visame pasaulyje galite rasti čia:

 

Kartais jaučiuosi „nusiminęs ir viskas įgrista“. Ar tai normalu?

Deja, dializuojamiems pacientams būdinga depresija ir nerimas. Daugelis pacientų patiria nuotaikų svyravimus, kai jiems pradedamos dializės procedūros, su kuriomis jiems ir jų šeimos nariams kartais yra sunku susitaikyti. Vienas labiausiai padedančių dalykų yra suvokimas, kad šie jausmai yra tikri ir jais reikia pasidalinti. Jūs neturite su tuo tvarkytis vienas.

 

Pasikalbėkite su sveikatos priežiūros specialistais apie savo nerimą. Kai kuriems žmonėms padeda pokalbis su kitais pacientais. Taip pat galite susisiekti su vietos Inkstų ligų pacientų asociacija “Gyvastis”:

 

Išsakyti savo jausmus yra sveika ir svarbu tam, kad Jūsų šeima galėtų Jums padėti. Nepamirškite, kad lėtinė liga, tokia kaip inkstų nepakankamumas, veikia ne tik Jus bet ir Jūsų artimuosius. Neišliekite savo pykčio ant šeimos narių ir neverskite jų jaustis kaltais dėl Jūsų ligos. Pasikalbėkite su sveikatos priežiūros specialistais. Jie Jums padės, patars kur kreiptis, jeigu reikės papildomos pagalbos. Jei sugebėsite susitvarkyti su dializės keliamais sunkumais, Jums bus lengviau gyventi realų gyvenimą, esantį už dializės klinikos ribų.