Ar ir pradėjus dializuotis turėsiu vartoti medikamentus?

Kai inkstai nebefunkcionuoja, dalį jų funkcijų atlieka aparatas dializės metu. Kai kurių vaistų, kuriuos vartojote prieš dializę, gali būti sumažinta dozė ar jų nebereikėti, tačiau, pradėjus dializuotis, gali tekti vartoti kitus vaistus.

 

Būtina pasikonsultuoti su gydytoju ar slaugytoja kaip tinkamai vartoti jums paskirtus medikamentus.

 

Nepamirškite, kad, jeigu pradėjus naudoti jums paskirtus vaistus, atsirado nauji simptomai, būtina pasakyti slaugytojai ar gydytojui.

 

Vaistai, reguliuojantys kraujospūdį.

Sergantys inkstų ligomis, taip pat ir dializuojami pacientai, dažnai serga „aukšto kraujo spaudimo liga“ – arterine hipertenzija. Gydytojas, įvertinęs padidėjusį jūsų kraujospūdį, diagnozuoja arterinę hipertenziją. Jos gydymui paskiria vienos ar kelių rūšių medikamentus.

 

Daliai pacientų, pradėjus gydymą dializėmis, palengvėja arterinės hipertenzijos korekcija, t.y. sumažėja medikamentų kiekis ar dozės. Pagrindinė priežastis – dializės metu pašalinamas vandens ir druskos (Na) perteklius.

 

Įrodyta, kad aukštas kraujo spaudimas lemia mirtinas širdies ir kraujagyslių ligas (miokardo infarktą, insultą ir kt.).

 

Kokius ir kokiu paros metu vartoti medikamentus, jums paskirs gydytojas.

 

EPO ir anemija

Daugumai dializuojamų pacientų diagnozuojama mažakraujystė – anemija. Taip yra todėl, kad inkstai nepagamina hormono eritropoetino (trumpinys – EPO), kuris skatina kaulų čiulpus gaminti raudonuosius kraujo kūnelius ir palaikyti hemoglobino lygį normos ribose.

 

Anemijai būdingi simptomai:

 
 1. • nuovargis;
 2. • energijos stoka;
 3. • nesugebėjimas susikoncentruoti;
 4. • negalėjimas sportuoti.
 5.  

  Vaistas gali būti skiriamas kaip injekcija po oda ar į veną dializės metu.

   

  Paskirta vaisto dozė priklauso nuo jūsų hemoglobino kiekio, kuris tiriamas kiekvieną mėnesį. Keičiantis hemoglobino lygiui, koreguojama ir EPO dozė.

   

Geležis

Normaliam hemoglobino kiekiui palaikyti, be eritropoetino (EPO), būtina:

 
 1. • pilnavertė mityba;
 2. • vitaminas B12 (leidžiama forma);
 3. • nfolinė rūgštis (vartojama kiekvieną dieną po dializės);
 4. • geležis.
 5.  

  Dializuojamiems pacientams geriama geležis neįsisavina, dėl to skiriama leidžiama geležis. Reguliariai kiekvienam pacientui tiriamos geležies atsargos organizme (feritinas), pagal jo kiekį skiriami geležies preparatai. Jie suleidžiami dializės metu, todėl nereikalingos papildomos injekcijos.

   

Fosforo surišėjai

Viena iš inkstų funkcijų – palaikyti normalų forforo kiekį kraujyje. Sutrikus inkstų veiklai, jie nebesugeba pašalinti fosforo pertekliaus iš kraujo, todėl būtina kontroliuoti fosfatų lygį ribojant jų suvartojimą, bei naudojant medikamentus.

 

Fosforo yra beveik visame maiste, tačiau kai kuriuose produktuose jo yra daugiau (pienas ir jo produktai, ankštinės daržovės, žuvis, Coca Cola, „Daktariška“ dešra, pieniškos dešrelės ir kt.). Gydytojas patars kokio maisto reikia vengti ir paskirs fosforo surišėjus , jei fosforo kiekis kraujyje bus padidėjęs.

 

Fosforo surišėjai būna įvairių rūšių, dažniausiai vartojami yra kalcio pagrindu. Kad ir kokios rūšies surišėjus vartotumėte, svarbu juos vartoti kiekvieno valgymo metu , kad jie surištų fosfatus, esančius maiste, ir neleistų organizmui jų pasisavinti.

 

Aktyvus vitaminas D

Dar viena ypač svarbi inkstų funkcija – aktyvuoti vitaminą D. Po „saulės vonių“ ar su maistu patekęs į organizmą vitaminas D aktyvia forma tampa tik inkstuose. Toli pažengęs inkstų funkcijos nepakankamumas sąlygoja vitamino D stoką.

 

Šis vitaminas būtinas normaliam kaulų kietumui užtikrinti. Esant jo trūkumui, organizmas prastai įsisavina kalcį iš maisto. Sumažėjęs kalcio kiekis kraujyje skatina paraskydines liaukas „dirbti“ intensyviau, gaminant parathormoną (PTH), kuris oganizme, siekiant palaikyti normalią kalcio koncentraciją, ima jį iš kaulų – „tirpdo kaulus“.

 

Įvertinęs jūsų tyrimus, gydytojas paskirs aktyvią vitamino D formą.

 

Nereceptiniai vaistai

Labai daug vaistų ir maisto papildų galima įsigyti be recepto. Pirkdami ir vartodami juos, turite būti atsargūs.

 

Kai kurie jų nėra tinkami pacientams, sergantiems inkstų liga arba gali sąveikauti su jums jau paskirtais medikamentais, todėl labai svarbu prieš vartojant jums gydytojo nepaskirtus vaistus, pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

 

Antikoaguliantai

Dializės metu jums bus paskirtas medikamentas – antikoaguliantas, t.y. karaują skystinantis vaistas.

 

Jis injekcijos būdu suleidžiamas tiesiai į kraujo magistrales, kad kraujas, tekėdamas magistralėmis ir dializatoriumi, nesukrešėtų. Vaistas būna dviejų rūšių: heparinas ir mažos molekulinės masės heparinas. Visi antikoaguliantai atlieka tą pačią funkciją – neleidžia kraujui sukrešėti.

 

DVaisto dozė kiekvienam pacientui yra individuali ir gali kisti, atsižvelgiant į paciento būklę. Jei ilgai kraujuoja po dializės iš dūrių vietos – dozė gali būti mažinama, jei susidaro krešuliukai sistemoje – dozė didinama.