Kodėl turiu kontroliuoti kiek išgeriu?

Viena iš pagrindinių inkstų funkcijų yra palaikyti normalų skysčių balansą organizme. Esant inkstų nepakankamumui, dažna problema yra skysčių perteklius. Jis sąlygoja aukštą kraujo spaudimą, pažeidžia širdies ir kitų organų kraujagysles. Todėl skysčius reikia riboti. Skysčių ribojimas priklauso ir nuo paciento šlapimo kiekio. Dažniausiai, pradžioje, tik diagnozavus inkstų nepakankamumą, šlapimo kiekis būna normalus, tačiau, laikui bėgant, gali mažėti. Sveikatos priežiūros specialistai Jums rekomenduos, kiek galite suvartoti skysčių:

 

Kad kontroliuotumėte troškulį, skysčius paskirstykite per visą dieną mažais puodeliais. Galite skalauti gerklę šaltu vandeniu, čiulpti ledo kubelius (kubelyje yra 10-15 ml vandens) ar kramtyti gumą.

 

Venkite druskos ir sūraus maisto (pvz. traškučių, kumpio, greito paruošimo sriubų), nes šie produktai didina troškulį.

 

Nepamirškite apie užslėptus skysčius: vandenį, kuriuo užgėrėte vaistus, padažus ir pieną su dribsniais.

 

Kodėl turiu laikytis skysčių normos?

Rekomenduojama paros skysčių norma kiekvienam pacientui apskaičiuojama taip: paros šlapimo kiekis plius 500 ml. Maždaug 500 ml vandens netenkame per odą ir plaučius. Svoris, priaugamas tarp dializės procedūrų, neturėtų viršyti 1-1,5 kg per dieną ir 1,5-2,5 kg per 2-3 dienas. Kuo smulkesnio sudėjimo esate, tuo mažiau svorio turėtumėte priaugti.

 

Kai dializės metu šalinamas didelis skysčio kiekis (t.y. didelė ultrafiltracija), gali sumažėti kraujo spaudimas, svaigti galva ar net pradėti pykinti. Tai vadinama hipotenzija (žemu kraujo spaudimu).

 

Tam, kad tarp dializių neprisikauptų perdaug skysčio organizme ir dializės metu jaustumėtės geriau, labai svarbu kontroliuoti suvartojamų skysčių kiekį

Ką turite omenyje, kai kalbate apie mano sausą svorį?

Pradėję dializuotis, išgirsite terminą „sausas svoris“ . Tai yra Jūsų kūno svoris, koks jis turėtų būti be skysčių pertekliaus. Šį svorį naudojame ir skaičiuodami, kiek skysčio sukaupėte tarp dializės procedūrų ir kiek reikės pašalinti per kiekvieną procedūrą.

 

Jūsų sausas svoris laikui bėgant gali kisti. Kadangi dabar Jums taikoma dializė ir jaučiatės geriau, po keleto mėnesių gali reikėti jį padidinti. Tačiau jei sirgote, buvo blogas apetitas ir mažai valgėte, gali reikėti jį sumažinti.

   

Kas atsitiks jei gersiu per daug?

Jei vandens perteklius organizme bus itin didelis, Jūsų kūnas nuo susikaupusių skysčių ims tinti. Dėl gravitacijos tinimas prasideda nuo kulkšnių ir kyla aukštyn. Nekoreguojant skysčių pertekliaus, vanduo pradeda kauptis plaučiuose sukeldamas mirtinai pavojingą ligą – plaučių edemą. Dusulys yra vienas pagrindinių simptomų.

 

Jei pacientas turi mažai ar visai nebeturi šlapimo, vienintelis būdas pašalinti skysčius iš organizmo yra hemodializė. Jei pacientas priauga tarp hemodializių daug svorio, tai palaipsniui vystosi širdies ir kraujagyslių ligos, todėl būtina kontroliuoti išgeriamų skysčių kiekį.

 

Dehidratacija

Jei pastebite, kad atsiranda silpnumas, mėšlungis po dializės, pasakykite slaugytojai, nes tai gali reikšti, kad reikia padidinti Jūsų sausą svorį.

 

Vasaros metu, sportuojant ar karsčiuojant leidžiamas didesnis suvartojamų per parą skysčių kiekis.

   

Kaip kontroliuoti ką geriu?

Skysčių ribojimas daugeliui pacientų yra vienas sunkiausių dializės aspektų, tačiau yra daug patarimų, kurie Jums gali padėti:

 

  1. Žinokite savo skysčių normą.
  2. Venkite sūraus maisto, nes tai didina troškulį.
  3. Naudokite mažą puodelį ar stiklinę. Maloniau išgerti pilną nedidelę stiklinę nei pusę didelės!
  4. Žinokite savo puodelio tūrį ir kiek tokių puodelių galite išgerti per dieną.
  5. Daugelis žmonių, pajutę troškulį, čiulpia ledo kubelius (bet nepamirškite, kad jie taip pat įeina į skysčių normą) ar ledinukus (atsargiai, jei sergate diabetu!).
  6. Žinokite apie „paslėptus“ skysčius, tokius kaip: melionai, , arbūzai, sriuba, padažai ir šaldyti skanėstai (pvz. ledai). Visa tai taip pat yra skysčiai!