Kodėl man svarbi transplantacija?

Kai žmogaus inkstai nebefunkcionuoja, yra trys gydymo būda:

 

 1. • Hemodializė
 2. • Peritoninė dializė
 3. • Inkstų transplantacija

 

Daugelis pacientų pastebėjo, kad po transplantacijos, jų gyvenimo kokybė pagerėjo: atsirado daugiau laisvo laiko, nebėra griežtos dietos ir skysčių ribojimo.

 

Su inkstų transplantacija yra susijusi ir tam tikra rizika. Transplantuotas inkstas gali funkcionuoti daug metų, tačiau ateityje ateis laikas, kai Jums vėl gali prireikti dializės procedūrų.

 

Šiame lankstinuke pateikiamas trumpas transplantacijos pristatymas.

 

 

Kaip transplantuojamas inkstas?

Inkstų tranplatacija yra inksto persodinimo operacija, kurios metu sveikas kito žmogaus inkstas implantuojamas Jums. Inkstas implantuojamas apatinėje pilvo dalyje, jo kraujagyslės prijungiamos prie arterijos ir venos, o šlapimtakis įsiuvamas į šlapimo pūslę. Transplantuotas inkstas atlieka Jūsų pažeistų inkstų funkcijas.

 

Ar mano senieji inkstai išimami?

 

Jūsų savi inkstai dažniausiai yra paliekami, išskyrus šiuos atvejus:

 

 1. • inkstai policistiniai (nėra vietos transplantatui);
 2. • yra lėtinės infekcijos židinys (pvz. kalkuliozinis pielonefritas).

 

Kaip man patekti į inksto transplantacijos laukiančiųjų sąrašą)?

Jei apsisprendėte transplantacijai ir norite būti tiriamas kaip potencialus recipientas (inkstų gavėjas) transplantacijai, turite kreiptis į Jūsų dializės klinikoje dirbantį gydytoją nefrologą. Jis įvertins persirgtas ligas, bendrą būklę, tyrimus ir nuspręs ar pradėti detalesnį ištyrimą.

 

Detalesniam ištyrimui Jūs būsite nukreipti gydytojų specialistų konsultacijoms (kardiologui, odontologui, ginekologui/urologui, LOR gydytojui, echoskopuotojui ir t.t.).

 

Jeigu tyrimuose nebus rimtų pakitimų, dėl kurių nebūtų galima atlikti inkstų transplantacijos, Jūs būsite nukreiptas į transplantacijos centrą (VUL Santariškių klinikas arba LSMUL Kauno klinikas). Transplantacijos centro nefrologas, įvertinęs tyrimus ir aptaręs su jumis transplantacijos riziką ir naudą, įtrauks Jus į inksto transplantacijos laukiančiųjų sąrašą.

 

Jūsų, kaip recipiento, būklė bus nuolat stebima mūsų dializės klinikoje ir duomenys pastoviai atnaujinami ir siunčiami transplantacijos biurui.

 

Ar ilgai tenka laukti inksto transplantacijos?

Inksto transplantacija yra dviejų rūšių:

 

 1. • gyvo donoro inksto transplantacija;
 2. • mirusio donoro inksto transplantacija.

 

Inksto donoru gali būti jūsų sutuoktinis arba giminaitis. Apsisprendus būti donoru, jūsų artimas žmogus turi būti nukreiptas nefrologui detaliam ištyrimui. Jeigu nėra kontraindikacijų, jums gali būti atlikta transplantacija iš gyvo donoro.

 

Jei laukiate mirusio donoro inksto, gali užtrukti, kol atsiras jums tinkamas inkstas.

 

Jūs turite žinoti, kad skambučio iš transplantacijos biuro galite sulaukti bet kuriuo paros metu ir turite būti tam pasiruošę. Svarbu transplantacijos biurui pateikti tikslius savo kontaktus ir, sulaukus skambučio, į transplantacijos centrą nuvykti kuo skubiau.

 

Kiek laiko „tarnaus“ transplantuotas inkstas?

Tikimasi, kad kiekvienas transplantuotas inkstas funkcionuos ilgai, tačiau jokių garantijų nėra. Yra daug veiksnių, dėl kurių persodintas inkstas gali neprigyti.

 

Retais atvejais transplantuotas inkstas gali išvis nepradėti veikti, tada tenka jį pašalinti ir tęsti dializes.

 

Jei apsispręsite, galėsite būti pakartotinai įtrauktas į inksto transplantacijos laukiančiųjų sąrašą.

 

Kokios galimos komplikacijos?

Kaip ir bet kuri operacija, inkstų transplantacija yra susijusi su tam tikra rizika.

 

Dažniausiai pasitaikančios komplikacijos:

 

 1. • kraujavimas po operacijos;
 2. • šlapimo pratekėjimas pro nesandarią siūlę;
 3. • ūmus arba lėtinis „transplantato atmetimas“;
 4. • infekcijos.

 

Kad jūsų organizmas „neatmestų“ transplantuoto inksto, Jums bus skiriami imunitetą slopinantys vaistai, kuriuos vartosite tol, kol funkcionuos transplantuotas inkstas. Juos vartodamas tapsite imlesnis įvairioms infekcijoms, todėl po transplantacijos ypatingai svarbus sveikas gyvenimo būdas ir gydytojų rekomendacijų laikymasis.

 

Ar transplantuotas inkstas gali perduoti ligą?

Visi donorai yra detaliai ištiriami atliekant instrumentinius ir laboratorinius šlapimo bei kraujo tyrimus (pvz. hepatitai, citomegalo virusas, ŽIV, sifilis ir t.t.). Tik gavus neigiamus atsakymus, inkstas transplantuojamas.

 

Visgi neįmanoma suteikti 100% garantijos, kad žmogus nesusirgs jokia liga, perduota per transplantuotą organą.

 

Ką daryti toliau?

Po transplantacijos Jūs turėsite reguliariai lankytis transplantacijos centre, kuriame bus atliekami laboratoriniai kraujo ir šlapimo bei instrumentiniai tyrimai.

 

Kad transplantuotas inkstas funkcionuotų kuo ilgiau, būtinas glaudus paciento ir gydytojo bendradarbiavimas.