Kas yra hemodializė?

Hemodializė – tai gydymo metodas, kurį taikant kenskmingos medžiagos ir skysčių perteklius yra pašalinami iš organizmo per „dirbtinį inkstą“ – dializatorių (pusiau pralaidžią dirbtinę membraną).

Hemodializės procedūrai atlikti reikalinga prieiga:

  • Arterioveninė fistulė (AV fistulė). Tai nedidelės operacijos metu suformuojama jungtis tarp venos ir arterijos.
  • Arterioveninė dirbtinė jungtis (kraujagyslinis pro- tezas). Tai dirbtinė jungtis, kai nedideliu plastiko vamzdeliu sujungiama paciento arterija su vena.
  • Ilgalaikis centrinės venos kateteris. Tai maždaug pieštuko storio lankstus plastikinis vamzdelis (kateteris), kuris įvedamas į stambią jūsų veną kaklo apačioje ir pritvirtinamas.

Ar dializė padės išgydyti inkstų ligą?

Ne.

Dializė atlieka dalį sveikų inkstų darbo, bet ji neišgydys jūsų inkstų ligos. Dializės procedūros turės būti atliekamos visą gyvenimą, nebent jums bus atlikta inksto transplantacijos operacija.

Kodėl man reikalinga dializė?

Dializė reikalinga, nes jums pasireiškė galutinės stadijos inkstų nepakankamumas. Jūsų inkstai beveik arba visai  nustojo funkcionavę. Inkstai yra organizmo valymo sistema, šalinanti toksinus, elektrolitų ir skysčių perteklių iš organizmo.

Inkstų nepakankamumas gali baigtis mirtimi, tačiau šiuolaikinė medicina siūlo gyvybę gelbstintį gydymą – dializę.

Kiek trunka hemodializės procedūros?

Dializei reikalingas laikas priklauso nuo:

  1. Išskiriamo šlapimo kiekio per parą;
  2. Skysčio kiekio, kuris susikaupia jūsų organizme tarp procedūrų sukaupiate tarp procedūrų;
  3. toksinių ir cheminių medžiagų, susikaupusių organizme, kiekio;
  4. jūsų svorio;
  5. naudojamo dializatoriaus (dirbtinio inksto) tipo.

Įprastai viena hemodializės procedūra trunka keturias valandas ir atliekama tris kartus per savaitę. Rečiau atlikti HD procedūras nerekomenduojama, nes dideli šlapalo ir kitų toksinių medžiagų kiekio kitimai kenkia pacientui.

Kaip seniai taikomos hemodializės pasaulyje?

Hemodializės ir peritoninės dializės atliekamos nuo praeito amžiaus penktojo dešimtmečio vidurio. Dializė, kaip tradicinis gydymas, pradėtas taikyti 1960 m. Nuolatinė ambulatorinė peritoninė dializė pradėta naudoti 1976 m. Šie gydymo būdai padėjo tūkstančiams pacientų.

Šiuolaikinė dializė yra saugi procedūra, kuri taikoma tūkstančiams pacientų visame pasaulyje.

Ar jausiu nepatogumų dializės metu?

Vedant adatą į fistulę ar dirbtinę jungtį galite jausti diskomfortą, tačiau kitų problemų daugumai pacientų nekyla. Pati dializės procedūra yra neskausminga. Kai kuriems pacientams gali sumažėti ar padidėti kraujo spaudimas. Jei taip nutinka, galite justi pykinimą, galvos skausmą ar „traukti mėšlungis“. Reguliariai atliekant procedūrą, šios problemos dažniausiai išnyksta.

Jei prastai jaučiatės dializės metu, visada pasakykite personalui. Dažniausiai įmanoma pakoreguoti gydymą taip, kad sumažėtų arba visai išnyktų jūsų patiriami simptomai.

Ar dializė padės man jaustis geriau?

Negalime pažadėti, kad taikant dializę jausitės taip pat gerai,  kaip ir prieš pasireiškiant inkstų nepakankamumui. Kad jaustumėtės kiek įmanoma geriau, gydymą sudarys trys pagrindiniai elementai: dializė, dieta ir vaistai.

Dializuojamiems pacientams dieta yra gana griežta ir gali prireikti laiko prie jos priprasti. Ribojamas skysčių suvartojimas, maisto produktai turintys daug natrio, kalio ir fosforo, tačiau, pasitelkus vaizduotę, galėsite gamintis skanius patiekalus. Daugiau informacijos apie dietą rasite pateiksime atskiroje temoje. Taip pat mitybą smulkiai aptarsite su sveikatos priežiūros specialistais.

Kokie medikamentai bus paskirti jums gydytojo, priklausys nuo jūsų tyrimų, bendros būklės, bei gretutinių ligų (pvz.: arterinės hipertenzijos ir kt.)

Ar būna komplikacijų?

Inkstų nepakankamumui ir dializei yra būdingos šios komplikacijos:

  • susijusios su procedūra (arterinio kraujo spaudimo sumažėjimas ar padidėjimas), mėšlungis, galvos skausmas;
  • nesusijusios su procedūra (anemija, odos sausumas ir niežėjimas, depresija, sumažėjusi lytinė funkcija, osteoporozė ( kaulų retėjimas) ir kaulų skausmas).

Nors šios komplikacijos yra įprastos, tai nereiškia, kad visos pasireikš jums! Šiuos klausimus plačiau galite aptarti su gydančiu gydytoju.

Daugelis pacientų pastebėjo, kad dializė ir vaistai, padeda nuo daugelio simptomų, pasireiškusių prieš dializę – niežėjimo, nuovargio, nuotaikos svyravimų ir miego sutrikimo

Ar dializuojami pacientai jaučiasi normaliai?

Daugelis pacientų gyvena įprastą gyvenimą, išskyrus procedūroms skiriamą laiką. Dializė dažniausiai padeda pasijusti geriau, nes palengvina daugelį inkstų nepakankamumo sukeltų simptomų. Jums ir jūsų šeimai reikės laiko priprasti prie dializės.

Ar dializuojami pacientai gali keliauti?

Taip.

Dializės centrai yra visame pasaulyje. B.Braun tinklo klinikose procedūros yra standartizuotos. Mūsų centro darbuotojai padės jums rasti B.Braun ar kitą dializės kliniką kitoje šalyje. Svarbu žinoti, kad prieš vykstant į kitą šalį,  reikia iš anksto susitarti dėl dializės procedūrų tos šalies HD centre.

B.Braun klinikų tinklą visame pasaulyje galite rasti čia:

Ar dializuojami pacientai gali toliau dirbti ar mokytis?

Dauguma pacientų  dializės procedūras toleruoja  gerai ir gali tęsti studijas bei dirbti. Visgi,  jei jūsų darbe yra daug fizinės veiklos (sunkiai kilnojate, kasate ir pan.), gali tekti keisti darbo pobūdį.

Abiem atvejais aptarkite savo poreikius su klinikos darbuotojais ir jie pasistengs suderinti jūsų dializės procedūras su darbu ar studijomis

Su kuo galėčiau pasikalbėti, jei nesusidorosiu?

Dializės centre visuomet yra kvalifikuotų medicinos darbuotojų, kuriems galite išsakyti savo rūpesčius, problemas, bei užduoti klausimus. Jei turėsite labiau specifinių poreikių, jums rekomenduosime arba išrašysime siuntimą pas reikiamą specialistą.

Visi darbuotojai turi daug patirties ir galės jus išklausyti ir jums padėti. Tūkstančiai pacientų sėkmingai perėjo sunkius pirmuosius etapus.

Svarbu nepamiršti, kad esate nevienas. Atsiminkite, kad klausimus medicininiam personalui galite užduoti visada.